Ekspres ze zbiornikiem czy z podłączeniem do sieci? 

W dzisiejszych czasach w urządzeniach do parzenia kawy znajdziemy dwa warianty danego modelu. Mamy możliwość wyboru pomiędzy wersją ze zbiornikiem wody, często oznaczanej jako “tank” oraz wersji ze stałym podłączeniem do wody – “AD”. Na pytania co oznaczają te dwa warianty i który jest lepszy odpowiadam poniżej

Ekspres ze zbiornikiem (TANK) 

Ekspres z zasobnikiem wody to urządzenie, które wodę konieczną do zaparzenia kawy pobiera ze zbiorniczka umieszczonego charakterystycznym dla tego modelu miejscu. Wodę w takim wypadku uzupełniamy ręcznie poprzez pośrednie dolewanie jej do zbiornika umieszczonego na stałe w ekspresie lub bezpośrednie napełnianie wyjmowanego zbiornika.

Zaletą takiego urządzenia jest przede wszystkim brak konieczności podłączania go do sieci na stałe. Oznacza to, że jest on mobilny a do jego działania wystarczy prąd. Ekspres może stać w dużej odległości od źródła wody. W praktyce oznacza to, że możemy z niego korzystać w przeróżnych miejscach. O wiele łatwiej zazwyczaj jest nam o źródło prądu niż o wodę, w pierwszym przypadku możemy posiłkować się przedłużaczem aby doprowadzić go w trudne miejsce, z wodą nie jest już tak prosto. W tym wariancie nie jest żadnym problemem przestawienie na inny blat czy do innego pomieszczenia, możemy dowolnie zmieniać położenie urządzenia.

Jeśli natomiast chodzi o wady tego wariantu jest nią na pewno konieczność pamiętania o napełnianiu zbiornika. Na pewno wielokrotnie znajdziesz się w sytuacji gdy ekspres odmówi przygotowania kawy z powodu braku wody. Oczywiście ogromne znaczenie ma tutaj pojemność zasobnika, im większy tym rzadziej trzeba będzie go uzupełniać. W takim przypadku dobrze jest mieć butelkę wody obok ekspresu aby w newralgicznym momencie uzupełnić zbiornik.

Ekspres z podłączeniem do sieci (AD)

Takie urządzenie posiada stałe podłączenie do wody. Jest ono połączone z jej źródłem za pomocą wężyka zbrojonego lub rurek typu “JohnGuest”. Dzięki temu rozwiązaniu ekspres ma stały dostęp do wody.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda. Nie ma potrzeby pamiętania o napełnianiu zbiornika ani przykrych momentów kiedy od filiżanki kawy dzieli nas 100 metrów spacerów po wodę. Jest ona zawsze dostępna a ekspres sam pobiera tyle ile w danym momencie potrzebuje. Ogranicza to do minimum czynności związane z bieżącą obsługą urządzenia i pozwala cieszyć się nieprzerwanym dostępem do kawy.

Minusem takiego rozwiązania jest natomiast spore ograniczenie co do miejsca montażu. Mamy do dyspozycji tylko te miejsca, w których jest źródło wody czyli na przykład wszelkie lokacje w pobliżu zlewów itp. Raz zamontowane urządzenie ma zdecydowanie ograniczoną mobilność a każda zmiana miejsca wiążę się z szukaniem źródła wody a często również nawierceniem blatu w celu przygotowania otworu pod dopływ wody.

Podsumowanie 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, że któreś z wyżej opisanych rozwiązań jest lepsze lub gorsze. Wszystko zależy od naszych preferencji a przede wszystkim od możliwości jakie daje nam określona lokalizacja. Musimy sobie również odpowiedzieć na pytanie jak często ekspres miałby zmieniać miejsce położenia. Istnieją jeszcze dwa faktory, które różnią oba urządzenia jednak nie są one tak ważne jak powyższe. Pierwszym z nich jest cena, często, choć nie zawsze, urządzenia z podłączeniem do wody są ciut droższe. Drugą cechą jest woda i dbałość o jej jakość. O ile w przypadku “TANK’a” możemy wlewać odpowiednią wodę prosto z butelki i trzymać jej zapas w pobliżu ekspresów o tyle w przypadku “AD” konieczne jest zamontowanie filtra na drodze źródło wody > ekspres. Jeżeli jesteś zainteresowany takimi urządzeniami dobrze przemyśl gdzie i w jaki sposób będziesz go używał, czy cenisz sobie mobilność czy też wygodę.

 

 

17Luty
2020
  • 2 720
  • 2

2 Comments

  1. by Marzena 28 maja 2021 18:53

    Jakie ekspresy do kawy posiadają stałe podłączenie do wody?

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *