Na czym Polega dzierżawa ekspresu? 

Definicja dzierżawy.

Dzierżawa polega na udostępnieniu innej osobie prawa lub rzeczy. Ważnymi cechami dzierżawy są fakty, iż dzierżawa następują odpłatnie czyli dzierżawca płaci odpowiednią stawkę za możliwość korzystania z prawa lub rzeczy. Drugim faktem jest, że dzierżawa nie przenosi prawa własności jak w przypadku na przykład pożyczki. Pełną definicję możecie znaleźć na wikipedii –  Dzierżawa

Co to oznacza dla korzystających z tego typu opcji pozyskania urządzenia do kawy? Po pierwsze dzierżawa, jak wspomnieliśmy w definicji, kosztuje. Ekspresu czy młynka nigdy nie otrzymujemy za darmo, choć wielu z nas ma takie wrażenie. “Płacimy za kawę a ekspres mamy za darmo”. Niestety tak nie jest, zazwyczaj kawa po prostu jest droższa o kwotę jaką sobie wydzierżawiający ustali. Po drugie ekspres lub inne urządzenie, które otrzymamy nie jest nasze, ani w trakcie trwania umowy ani też po jej wygaśnięciu. Własność leży cały czas po stronie wydzierżawiającego.

Co można dzierżawić? 

Dzierżawić możemy tak naprawdę wszystko. Najpopularniejszym przedmiotem jest oczywiście ekspres, szczególnie ten automatyczny w segmencie biurowym. Na drugim miejscu mamy ekspresy kolbowe ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dzierżawić na przykład sam młynek czy inne urządzenie związane z przedmiotem działalności wydzierżawiającego, w naszym przypadku z kawą.

Czy dzierżawy dotyczą tylko podstawowych urządzeń? 

Zazwyczaj tak, z tego względu, że taka forma umowy zazwyczaj dotyczy początkujących firm a wtedy bardzo ważne są koszty. Trudno również jest na początku otrzymać leasing czy kredyt gdy firma nie posiada historii w banku. Zdarza się jednak, że doświadczone firmy z wieloletnią historią chciałyby zmienić ekspres na lepszy, nowszy a co za tym idzie droższy. Nie wiedzą one, że stoją przed nimi w tym zakresie spore możliwości. Jeżeli Twoja kawiarnia lub biuro zamawia dużo kawy w miesiącu śmiało próbuj uzyskać sprzęt od swojego dostawcy, czasami koszty kawy mogą się nie zmienić natomiast w ramach np 2 letniej umowy dostawca udostępnia Ci wyższej klasy ekspres lub młynek.

Na jaki okres zawierane są dzierżawy? 

Najczęściej spotykanym okresem dzierżawy są 24 miesiące. Zależnie od kosztów miesięcznych jakie jesteśmy w stanie ponieść okres może się skrócić (wyższa cena) lub wydłużyć (niższa cena) nawet do 48 miesięcy. Przez ten okres zobowiązujemy się do zakupu kawy od wydzierżawiającego.

Kiedy dzierżawa jest konieczna? Kiedy się na nią decydować a kiedy nie? 

Konieczność zdecydowania się na dzierżawę następuje zazwyczaj na początku przygody z kawą. Otwieramy firmę, inwestujemy pieniądze w otwarcie restauracji, kawiarni hotelu i w pewnym momencie znajdujemy się w jednym z tych dwóch scenariuszy:

  1. Kończą się pieniądze przeznaczone na inwestycje i po prostu nie starcza środków na zakup urządzeń do kawy, które w tym momencie wydają się najmniej potrzebne. 
  2. Zakładaliśmy, że będziemy korzystać z leasingu lub kredytu, jednak z powodu młodego wieku firmy nie jesteśmy w stanie takiego uzyskać. 

W obu przypadkach ratuje nas dzierżawa, okazuje się jedynym sposobem na to aby pozyskać urządzenia.

Czy dzierżawa się opłaca? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z założenia można powiedzieć, że nie, ponieważ płacimy za coś co nigdy nie będzie nasze. Z drugiej strony jednak nie musimy się wtedy martwić szeregiem innych rzeczy takich jak na przykład serwis tych urządzeń. Często również w ramach dzierżawy otrzymujemy opiekę szkoleniową. Dzierżawa jest wygodna przez co troszkę droższa niż leasing ekspresu i osobny zakup kawy. Czasami jest też po prostu jak wspomniałem wyżej koniecznością i jedynym rozwiązaniem. Porównując ją z leasingiem należy pamiętać że Leasing jest oprocentowany natomiast dzierżawa nie.

Jakie obowiązki leżą po stronie dzierżawcy? 

Najważniejszym obowiązkiem dzierżawcy wynikającym z umowy jest konserwacja urządzeń, czyli systematyczne utrzymywanie go w czystości. Większość usterek w urządzeniach do kawy wynika właśnie z niedostatecznego ich czyszczenia. Poprzez konserwację często również rozumie się systematyczną wymianę filtrów do wody, czy przeprowadzenie takich procesów jak odkawianie czy odkamienianie w przypadku ekspresów automatycznych. W skrócie można powiedzieć, że do dzierżawcy należy wykonywanie wszystkich czynności, które wykonać można z poziomu użytkownika. Wszystkie usterki natomiast i wymiana części eksploatacyjnych to już zmartwienie wydzierżawiającego chyba, że wynikają one ze złego czyszczenia lub obchodzenia się ze sprzętem. Wydzierżawiający powinien również wyczerpywać limit kawy, który został określony w umowie. Powinien nie oznacza, że musi, jednak gdy ten warunek nie jest spełniony kawa czy sama dzierżawa kosztuje nas więcej.

Podsumowanie: 

Plusy Dzierżawy 
  • Wygoda
  • Nie musimy martwić się serwisem
  • Możliwość posiadania lepszego sprzętu niż przypadku klasycznego zakupu
  • Niski koszt inwestycji
Minusy dzierżawy 
  • Zobowiązanie na dłuższy czas
  • Urządzenie nie przechodzi na nasza własność
  • Większy koszt miesięczny
  • Konieczność wyczerpania limitu zamówień zapisanego w umowie

 

18Luty
2020
  • 1 558
  • 0

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *