ekspres ciśnieniowy automatyczny Coffee Journey

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe

Chcesz każdego ranka napić się wyśmienitej kawy, ale nie masz czasu na jej przygotowanie? Kup ekspres automatyczny!

Takie hasła reklamowe wśród ekspresów automatycznych to nie rzadkość. I są to zasadniczo prawdziwe stwierdzenia, jednak nie w stu procentach. Jak wszystko we wszechświecie, medal ma dwie strony. 

Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? 

Zacznijmy od lepszych rzeczy, czyli zalet ekspresów automatycznych:

 1. Prostota obsługi
 2. Szybkość zaparzania
 3. Łatwość czyszczenia
 4. Atrakcyjna cena (w porównaniu do profesjonalnych ekspresów kolbowych)
 5. Jakość naparów (w porównaniu do podstawowych metod zaparzania kawy w domach)

A co z wadami?

 1. Cena (w porównaniu do prostych metod alternatywnych, takich jak chociażby kawiarka czy frenchpress)
 2. Jakość naparów (w porównaniu do efektów uzyskanych przy użyciu dobrych ekspresów kolbowych)

Wszystko zależy od punktu widzenia oraz od tego co jest naszym priorytetem: stuprocentowa jakość czy wygoda?

Na co zwrócić uwagę kupując ekspres automatyczny? 

 1. Młynek: godne uwagi są tylko ekspresy z młynkami żarnowymi, które mielą kawę równo, w przeciwieństwie do tzw. młynków ostrzowych, które siekają kawę nierównomiernie. Jeżeli zaś chodzi o materiał z których wykonane są żarna, mamy do wyboru ceramiczne lub stalowe. Nie ma między tymi materiałami żadnej różnicy w jakości mielenia, jednak żarna stalowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe.
 2. Spieniacz do mleka: do wyboru mamy dyszę manualną tzw. panarello, czyli rozwiązanie tańsze, które wymaga jednak nauki poprawnego użytkowania lub automatyczną, tzw. cappuccinatore, które jest droższe, ale wygodniejsze.
 3. Pojemność zbiorników na kawę i wodę: w domu nie potrzebujemy dużych zbiorników, jednak w biurze będzie zdecydowanie wygodniej, jeśli będą miały większą pojemność lub będzie mieć możliwość podłączenia pod bieżącą wodę.
 4. Optymalne ciśnienie dla ekspresów automatycznych to 7 – 9 BAR. Wszelkie cuda o ciśnieniu 15 BAR to tylko nieuzasadniony marketing.
 5. Moc grzałki: im większa moc, tym ekspres będzie działał szybciej oraz będzie miał większą moc przerobową.
 6. Mnogość ustawień: ważne jest, żeby można było kontrolować grubość mielenia, dozę kawy czy chociażby objętość naparu. Im więcej możliwości ustawień, tym lepiej. Każda kawa jest inna i każda kawa wymaga innych ustawień.

Czy warto zaopatrzyć się w ekspres automatyczny? Jest to kwestia indywidualna i nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Wygoda czy bezkompromisowa jakość? Wszystko zależy od tego, jakie koszta jesteśmy w stanie ponieść dla wyśmienitej kawy i czy kwestią rozstrzygającą są pieniądze, które będziemy musieli przeznaczyć na wybrany przez nas sprzęt.12Sierpień
2020
 • 771
 • 0

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *